+420 704 384 480

(po-pá: 8-16 hod)

info@mikoma.cz

Bazalková semínka

Bazalka je jednou z nejpoužívanějších bylinek na světě. Jen těžko budete hledat kuchaře, který by ji do svých receptů nepřidával. Semena bazalky jsou však často přehlíženy, i když mají bohatou koncentraci účinných látek, které mohou mít vliv na lidské zdraví. Některé z klíčových účinných látek v bazalkách jsou vláknina, vitamín K, železo, proteiny, fytochemikálie, polyfenolické sloučeniny a silné antioxidanty.

Zdravotní výhody

Péče o kůži - s takovou působivou koncentrací antioxidantů a flavonoidů jsou tato semena rozhodně schopna zlepšit zdraví pokožky a stimulovat růst nových buněk. Antioxidanty jsou schopny neutralizovat účinky volných radikálů, které mohou způsobit oxidační stres a nakonec vést k buněčné mutaci. Konzumací se může zpomalit tvorba vrásek a pigmentových skvrnek na kůži, navíc zlepšují pružnost pokožky. S nadsázkou se dá říci, že skutečně zpomalují stárnutí.
Péče o vlasy - díky vysokému obsahu železa a různých antioxidantů, stejně jako vitamínu K, mohou bazalková semínka stimulovat tvorbu vlasů a zabránit předčasnému vypadávání. Železo je nezbytné pro cirkulaci krve a růst silných vlasů z folikulů. Antioxidanty pomohou zabránit zánětu a oxidačnímu stresu na pokožce hlavy, což často vede ke ztrátě vlasů.
Snížení cholesterolu - studie ukázaly, že bazalková semínka se přímo pojí se snížením hladiny cholesterolu v krvi, což znamená nižší riziko kornatění tepen. Můžeme tak předcházet srdečním záchvatům a mrtvicím.
Zdravé kosti - díky širokému spektru minerálů, včetně železa, draslíku, mědi, vápníku, manganu a hořčíku, se konzumací snižuje riziko vývoje osteoporózy a kosti jsou i ve stáří silné a zdravé.

Kuchyňské využití

Primární použití semen bazalky ve většině asijských zemích je jako zahušťovadlo pro nápoje, džusy a koktejly. Když ponoříte semena do vody nebo jiné tekutiny, stávají se želatinovými a měkkými. To nejen zahušťuje nápoje, ale také výrazně zvyšuje jejich výživový potenciál. Semínka mají spíše mírnou chuť, která nezasahuje do jiných příchutí. Většinou se přidávají do sladkých potravin a nápojů. Velmi jednoduše si můžete vyrobit vlastní bazalkový nápoj: přidejte 1/2 šálku bazalkových semen do ovocného smoothie nebo džusu a máte výživovou bombu, která zaručeně nastartuje Váš den. Nejlepší je nechat semínka namočená ve vodě, kde nabobtnají a jsou pro naše tělo daleko lépe stravitelná.
Vstoupit do e-shopu >>
Bazalková semínka 500 g
bazalková semínka - nápoj
bazalka jako dekorace
bazalka rostlina
Nutriční hodnoty na 100g
Energetická hodnota: 1970 kJ
471 kcal
Tuky: 24 g
z toho nasycené mastné kyseliny: 2.2 g
Sacharidy: 45 g
z toho cukry: 0.1 g
Bílkoviny: 18.7 g
Sůl: 0.01 g

0