+420 704 384 480

(po-pá: 8-16 hod)

info@mikoma.cz

Kokos chipsy

Díky chuťovým vlastnostem, vzhledu a struktuře si lidé začali kokos přiřazovat k ořechům. Z botanického hlediska se ovšem nejedná o ořech ale ovoce. Název pochází z portugalského slova "coco", který označuje "hlavu", "lebku" nebo "grimasu", což poukazuje na tři zářezy na kokosovém obalu, které vytváří dojem obličeje. Kokosové ořechy mají všestranné využití od potravin po kosmetiku. Tvoří velkou část stravy lidí v tropických a subtropických oblastech. Od ostatního ovoce se odlišují především velkým množstvím obsažené vody. Kokosové mléko nebo kokosová voda patří v tropických oblastech k hojně využívanému zdroji tekutin.

Všestranné využití

Kokos se často sklízí nezralý, protože obsahuje pitnou kokosovou vodu. Čím je kokos zralejší, tím méně vody obsahuje. Ze zralého kokosu se vyrábí buď sušená dužina (kopra) nebo kokosový olej. Tvrdá skořápka se využívá jako dřevěné uhlí a z vláknitého obalu skořápky se vyrábí kokosové vlákno. Kokosové mléko a olej se využívá při vaření a smažení, stejně jako v kosmetice. Listy slouží v tropických oblastech jako stavební materiál. V určitých kulturách má kokos kulturní a náboženský význam (např. při hinduistických rituálech).

Zdravotní výhody

Zdravé srdce - sušený kokos je bohatým zdrojem vlákniny. Mužské tělo vyžaduje cca 38 gramů vlákniny, zatímco ženské tělo potřebuje cca 25 gramů. Při konzumaci sušeného kokosu získáte potřebné množství vlákniny, což nám pomáhá, vyhnout se problémům se srdcem.
Zlepšuje funkci mozku - přidejte do jídelníčku sušený kokosový ořech. V mnoha studiích se ukázalo, že pomáhá zlepšovat funkce mozku a také podporuje jeho zdraví. Můžete dokonce zpomalit průběh závažných onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, tím, že do stravy přidáte kokos.

Zajímavost

V některých částech světa (Thajsko a Malajsie) se pro trhání kokosových ořechů využívají speciálně vycvičené opice. Konkrétně se jedná o makaky, pro které dokonce existují speciální výcviková centra s tradicí delší než 400 let.
Vstoupit do e-shopu >>
Kokosové chipsy 250 g
kokosový ořechy
sběr kokosu
kokosová palma
Nutriční hodnoty na 100g
Energetická hodnota: 2676 kJ
640 kcal
Tuky: 65 g
z toho nasycené mastné kyseliny: 57 g
Sacharidy: 15 g
z toho cukry: 6.3 g
Bílkoviny: 3.5 g
Sůl: 0.05 g

0