+420 704 384 480

(po-pá: 8-16 hod)

info@mikoma.cz

Lískové ořechy

Lískové oříšky patří v České republice k těm vůbec nejpopulárnějším. Jejich historie sahá ovšem více než 5000 let do minulosti. V současné době jsou tři největší světoví producenti Turecko, Itálie a USA. Téměř 100% americké produkce pochází z údolí Willamette v Oregonu. Dnes jsou lískové ořechy oceňovány díky mnoha zdravotním přínosům a bohatému kulinářskému využití po celém světě.

Zdravotní výhody

Zdravé srdce - lískové ořechy obsahují 80% nenasycených "dobrých" tuků a pouze 4% nasycených. Je známo, že nahrazování nasycených tuků těmi nenasycenými snižuje hladinu cholesterolu v krvi, což dělá z lískových oříšků skvělého kandidáta na zdravé mlsání.
Antioxidační účinky - antioxidační hladiny v lískových oříšcích jsou srovnatelné s hladinami antioxidantů mnoha superfoods. Lískové ořechy mají jednu z nejvyšších hodnot ORACu (Oxygen Radical Absorbance Capacity). ORAC je nejrozšířenější metoda měření antioxidantů, které bojují proti volným radikálům v těle. Dále lískové oříšky obsahovaly nejvyšší koncentraci proanthocyanidinů (PAC) ze všech ořechů. PAC mají antioxidační schopnosti, které jsou 20krát silnější než vitamín C a 50krát silnější než vitamín E.
Kyselina listová - lískové ořechy jsou nejbohatším zdrojem kyseliny listové, která je také známá jako vitamín B-12. Tato kyselina je nezbytná pro mnoho metabolických procesů našeho těla. Mimo jiné pomáhá produkci červených krvinek a podporuje funkci mozku.

Pěstování

Lísky prospívají v chladném a vlhkém podnebí. Stromy jsou připraveny na sklizeň v polovině podzimu, kdy ořechy začnou samy padat na zem. Mechanické třepačky se využívají zřídka, protože plody na stromě nebývají zralé. Místo toho se využívají různá zařízení pro sběr plodů ze země. Po sběru jsou lískové ořechy tříděny podle velikosti, vyčištěny a vylupovány nebo ponechány i se skořápkou pro prodej.
Vstoupit do e-shopu >>
Lískové ořechy 250 g
lískové ořechy
líska obecná
lískový oříšek pro veverku
Nutriční hodnoty na 100g
Energetická hodnota: 2767 kJ
661 kcal
Tuky: 62 g
z toho nasycené mastné kyseliny: 4.5 g
Sacharidy: 11 g
z toho cukry: 6.3 g
Bílkoviny: 12 g
Sůl: 0.02 g

0