+420 704 384 480

(po-pá: 8-16 hod)

info@mikoma.cz

Mandle loupané

Mandle pochází ze středomořské klimatické oblasti Středního Východu, směrem na východ až k řece Yamuna v Indii. Poté byly v dávných dobách rozšířeny lidmi podél břehů Středozemního moře do severní Afriky a jižní Evropy. Poměrně nedávno byly převezeny do dalších částí světa, zejména Kalifornie. Divoká forma mandlí obsahuje amygdalin, který se po rozžvýkání transformuje na smrtelně jedovatý kyanovodík. Až domestikací sladkých druhů mandlí se docílilo toho, že z nich byl amygdalin odbourán, takže nemusíte mít strach.

Zdravotní výhody

Snižují cholesterol - surové mandle se pyšní nejvyšší koncentrací mononenasycených tuků mezi běžně konzumovanými ořechy. Snížení hladiny cholesterolu díky konzumaci mononenasycených tuků bylo prokázáno v řadě studií. Studie z roku 2005 v časopise American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že konzumace mandlí jako součást zdravé stravy může snížit hladinu LDL "špatného" cholesterolu stejně účinně jako první generace léků.
Glykemický index - mandle jsou bohatým zdrojem vlákniny, která pomáhá tělu vstřebávat živiny z jídla a zpomaluje ukládání cholesterolu v krvi. Studie z roku 2007, publikovaná v časopise Metabolismus, zjistila, že konzumace mandlí spolu s bílým chlebem reguluje špičky v krevním cukru, které se běžně vyskytují pouze při konzumaci bílého chleba. Zdá se tedy, že mandle snižují glykemický index jídla.

Zajímavost

Mandle se skvěle hodí k hubnutí, protože obsahují spoustu zdravého tuku, který rychle navozuje pocit nasycení. Pokud si tedy ke svačině zakousnete pár mandlí, získáte pocit nasycení a předejdete tak přejídání. V tomto ohledu mají mezi potravinami jen málo soupeřů. Pokud máte občas pocit, že některá mandle je oproti ostatním hořká, můžete mít pravdu. Pravděpodobně se jedná o pozůstatek genetické informace z divokých druhů mandloní. Tyto mandle nejsou zdraví nebezpečné. Bohužel neexistuje způsob, jak tomu zabránit. Občas je zkrátka některý oříšek chuťově horší než ty ostatní.
Vstoupit do e-shopu >>
Mandle loupané 250 g
mandle natural
mandle ve skořápce
mandloňový sad
Nutriční hodnoty na 100g
Energetická hodnota: 2642 kJ
631 kcal
Tuky: 52 g
z toho nasycené mastné kyseliny: 4 g
Sacharidy: 19 g
z toho cukry: 4.8 g
Bílkoviny: 18.3 g
Sůl: 0.02 g

0