+420 704 384 480

(po-pá: 8-16 hod)

info@mikoma.cz

Jablka kostky

Jablko se v kultuře člověka vyskytuje již tisíce let. V křesťanství prvotní hřích lidského pokolení, utržení zakázaného plodu ze stromu poznání, bývá tradičně spojován s jablkem. V bibli se ovšem o onom stromu a plodu utrženém Evou nepíše nic bližšího. Královské jablko se stalo součástí symbolů královské moci. Z řecké mytologie je známo zlaté jablko ze zahrady Hesperidek s nápisem "Té nejkrásnější", jablko sváru mezi bohyněmi, který měl rozsoudit Paris. Toto jablko stálo na počátku událostí, které vedly k Trojské válce a pozdějšímu pádu Tróje. Jak je vidět, jablko je pravděpodobně nejslavnějším ovocem v dějinách a přitom se nám zdá tak obyčejné.

Zdravotní výhody

Pro silnou imunitu - kromě přibližně osmi miligramů céčka tělo z jablek získá i trochu zinku, který je nezbytný pro rozvoj bílých krvinek. Navíc obsahují vlákninu a pomáhají při tvorbě správné žaludeční a střevní mikroflóry, která je nezbytná pro dobré fungování organismu. Lidská imunita je přibližně ze dvou třetin závislá právě na správném trávení.
Prospívají srdci a krevnímu oběhu - mohou za to flavonoidy, které omezují ukládání tukových látek na stěny tepen a tím snižují riziko vzniku aterosklerózy a dalších závažných zdravotních problémů. Navíc chrání stěny tepen a žil před různými záněty a urychlují jejich regeneraci. Asi nejvýznamnější roli hraje přitom kvercetin.
Zdroj mládí - jablka jsou doslova napěchována antioxidanty, které chrání organismus před účinky volných radikálů a tak prodlužují životnost všech buněk v lidském těle. Pokud bychom je rozebírali jednotlivě, tak určitě najdeme lepší zdroje těchto látek, jablko je ale zajímavé hlavně velmi širokým spektrem antioxidantů, které se vzájemně podporují.
Žádné alergie - jedná se o ovoce z našeho regionu a pokud nekupujeme nějaké čínské odrůdy, tělo a geny si již během mnoha generací na ně zvykly. Samozřejmě to není stoprocentní, výjimky se najdou vždy, ale z hlediska alergií se jablko dá opravdu označit za relativně bezpečné a proto je i vhodné pro velmi malé děti – jak si určitě každý všiml, bývá tradiční součástí prvních příkrmů.

Kuchyňské využití

V naší nabídce máme jak křížaly tak i kostičky a oba druhy mají prakticky stejné možnosti kuchyňského využití. V první řadě se jedná především o zdravé mlsání, které můžete jíst během celého dne. Někdy zkrátka není potřeba nic přidávat a stačí jednoduše vychutnávat. Skvěle se hodí například k televizi, kdy můžete nahradit brambůrky něčím zdravějším. Jablka se také hodí do cereálií, müsli a granol. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet přípravu ovocného čaje. Sušené jablko stačí cca 30 minut vařit spolu se skořicí a citrónovou kůrou. Poté nechte ještě 10 vylouhovat a podle chuti přislaďte medem. Takovýhle čaj v obchodě určitě neseženete.
Vstoupit do e-shopu >>
Jablka kostičky 100 g
sušená nesířená jablka
sušená jablka bez cukru
jak rostou jablka
Nutriční hodnoty na 100g
Energetická hodnota: 1474 kJ
352 kcal
Tuky: 0 g
z toho nasycené mastné kyseliny: 0 g
Sacharidy: 82 g
z toho cukry: 74.4 g
Bílkoviny: 0.9 g
Sůl: 0.7 g

0