+420 704 384 480

(po-pá: 8-16 hod)

info@mikoma.cz

Borůvky natural

Borůvky patří mezi nejzdravější ovoce na světě. Vyskytují se téměř po celé Evropě, Rusku, Mongolsku a Severní Americe. Není proto divu, že lidé tento plod objevili již velmi dávno a stal se nedílnou součástí jejich jídelníčku. Pro své léčivé účinky byla rostlina oblíbena mezi šamany, druidy a později i prostým lidem, který si z nich připravoval čaje, šťávy, marmelády atd. Všem výrobkům z borůvek se přisuzovaly léčivé účinky a dnes to potvrzují nejmodernější výzkumy. Stejně, jako u většiny drobného lesního ovoce, se za dlouhá tisíciletí téměř nijak nezměnil způsob pěstování. Lesní borůvky se v podstatě nepěstují, musíte si je zkrátka vyrazit nasbírat do lesa. To je další kouzlo těchto neuvěřitelných plodů.

Zdravotní výhody

Král antioxidantů - antioxidanty chrání naše tělo před poškozením volnými radikály, nestabilními molekulami, které mohou poškodit buněčné struktury a přispět k rychlejšímu stárnutí a dokonce vývoji rakoviny. Borůvky obsahují nejvyšší antioxidační kapacitu ze všech běžně konzumovaných druhů ovoce a zeleniny. Hlavní antioxidační sloučeniny patří do velké skupiny polyfenolů, nazývaných flavonoidy u kterých bylo prokázáno, že přímo zvyšují hladinu antioxidantů v těle.
Snižují krevní tlak - borůvky mají významný přínos pro osoby s vysokým krevním tlakem, což je hlavní rizikový faktor vývoje infarktu a mrtvice. V jedné studii konzumovali lidé s vysokým krevním tlakem 50 gramů borůvek denně po dobu 8 týdnů. Po této době byl zaznamenám pokles krevního tlaku o 4-6%.
Zlepšují mozkovou činnost - vzhledem k tomu, že borůvky obsahují velké množství fenolů, zejména kyseliny gallové, jsou známé jako neuroprotektory. Podle výzkumníků z Íránu to znamená, že mohou doslova chránit naše mozky před degenerací, neurotoxicitou a oxidačním stresem. Další studie zjistila, že konzumace borůvek zpomaluje kognitivní degeneraci a zlepšuje paměť a motorické funkce.

Kuchyňské využití

Rádi bychom upozornili na to, že tyto borůvky jsou poměrně tvrdé, takže nemusejí vyhovovat každému. Neobsahují žádný přidaný cukr, barviva ani konzervanty, takže se skutečně jedná o 100% přírodní produkt. Skvěle se hodí především na přípravu domácího čaje. Borůvky stačí mírně rozemlet v mixéru a zalít horkou vodou. Podle chuti doslaďte medem a máte čaj, který neseženete v žádném běžném obchodě. Pokud Vám nevadí více kousat, pak se tyto sušené plody skvěle hodí i jako svačinka během dne. Jen těžko byste hledali něco zdravějšího.
Vstoupit do e-shopu >>
Borůvky natural 250 g
sušené nesířené borůvky
sušené borůvky
jak rostou borůvky
Nutriční hodnoty na 100g
Energetická hodnota: 1260 kJ
301 kcal
Tuky: 1.2 g
z toho nasycené mastné kyseliny: 1 g
Sacharidy: 70 g
z toho cukry: 61 g
Bílkoviny: 2.7 g
Sůl: 0 g

0