+420 704 384 480

(po-pá: 8-16 hod)

info@mikoma.cz

Datle natural

Jen málokterá surovina je tak úzce spjata s Orientem, jako jsou datle. Úžasné na tom je, že to platí dnes úplně stejně, jako tomu bylo už před stovkami let. Majestátní datlovníky lemují prašné cesty, po kterých stále putují domorodci, a třebaže velbloudy v mnoha případech vystřídala kola automobilů, datle nadále sytí svým životodárným obsahem každého bez rozdílu. Datlovník je podivuhodný strom a právem ho řada orientálních pohádek a legend přirovnává ke stromu života. Svými kořeny dokáže dosáhnout až ke spodní vodě a díky tomu přežije i nehostinné poušti s minimem srážek a vyprahlým vzduchem. Neodmyslitelně patří k obrázku úžasných oáz, kde se do palmového stínu ukrývají znavení kočovníci.

Zdravotní výhody

Zlepšují koncentraci - datle jsou často označovány jako "ovoce studentů". Obsahují velké množství vitamínů skupiny B, které přispívají k duševní pohodě. Významné zastoupení kyseliny pantotenové (B5) dodává tělu energii, podporuje soustředění a revitalizuje tělo. Takže pokud před sebou máte náročný úkol nebo další noc probděnou nad učením, rozhodně se zásobte datlemi.
Doplňují energii při sportu - vysoký obsah vitamínů a minerálních látek dělá z datlí výbornou svačinu, která je ideální pro rychlé doplnění všeho potřebného při fyzické zátěži. Nastartují také energetickou přeměnu ve všech buňkách. Bohaté jsou zejména na draslík, vápník, měď a železo, které zlepší přenos kyslíku krví.
Pomáhají s usínáním - ačkoliv jsou datle skvělé k povzbuzení organismu, obsahují také aminokyselinu tryptofan, která se v těle přeměňuje na serotonin, a poté na melatonin. Tento hormon má antioxidační účinky. Nomádští léčitelé doporučují dát si pár datlí krátce před usnutím pro kvalitní a osvěžující spánek.

Kuchyňské využití

Sušené datle mají široké využití v kulinářství. Dají se z nich připravit sladké moučníky a cukroví nebo bohatě postačí jako dezert. Datlový sirup je výborný k doslazování obilných kaší, koláčů, nápojů i dezertů. Datle se bohatě používají i jako příloha k pečenému masu nebo zelenině a na přípravu omáček. Nejjednodušší je, mít datle stále při ruce a během dne si zkrátka zakousnout. Dodáte tak tělu potřebnou energii a zároveň doplníte hladinu zdraví prospěšných látek, minerálů a vitamínů.
Vstoupit do e-shopu >>
Datle natural 250 g
sušené nesířené datle
sušené datle bez cukru
datlová oáza
Nutriční hodnoty na 100g
Energetická hodnota: 1203 kJ
288 kcal
Tuky: 0.3 g
z toho nasycené mastné kyseliny: 0 g
Sacharidy: 64 g
z toho cukry: 57 g
Bílkoviny: 2.2 g
Sůl: 0.01 g

0