+420 704 384 480

(po-pá: 8-16 hod)

info@mikoma.cz

Švestky natural

České země byly ovocnářskou velmocí Evropy hodně dlouho, a to až do začátku 20. století. Pak přišla série několika pohrom, které výrazně zredukovaly počty ovocných stromů a především švestek. V prvním případě se to byly silné mrazy, které zničily velkou část výsadby, pak se Evropou prohnalo virové onemocnění Šarka a poslední velkou ranou byla politická rozhodnutí, která prakticky zničila Českou republiku jako sadařskou velmoc a soustředila se především na pěstování obilí. Švestka se opět začíná pomalu prosazovat do sadů a zahrad, nicméně bývalé slávy dosáhne už jen těžko. S trochou nadsázky se dá říci, že tento strom snášel všechna svá příkoří společně s českým národem. Možná by si zasloužil více uznání, než které se mu dnes dostává.

Zdravotní výhody

Zásobárna minerálů - švestky jsou především bohatou zásobárnou minerálů, obsahují draslík (nervy, svaly, srdce), fosfor (látková přeměna, zuby, kosti), hořčík (mozek, metabolismus, svaly), železo (krvetvorba, okysličování buněk), vápník (zuby, kosti, nervy) a menší množství síry a zinku. Ve švestce se ta nachází široké spektrum mnoha potřebných látek, které v takto vysoké koncentraci a pestrém složení v žádném jiném ovoci nenajdete.
Proti zácpě - švestky jsou výborným přírodním projímadlem. Stačí sníst několik sušených plodů, kompot nebo povidla a nemusíte kupovat drastická umělá projímadla. Působí velmi spolehlivé, ale šetrně, takže jsou vhodné i pro děti.
Bohatý zdroj vitamínů - toto sušené ovoce je skvělý zdroj vitaminů skupiny B, někdy jsou dokonce přirovnávány k tabletě "B-komplex". Především obsahuje důležitý vitamín B12 - kabalamin, který pozitivně ovlivňuje krvetvorbu, jeho konzumace je prevencí nebezpečné anémie. Dále například biotin - vitamín H, který je nezbytný pro látkovou přeměnu v těle, pečuje o zdraví a krásu naší pokožky, vlasů a nehtů.

Kuchyňské využití

Tyto sušené švestky pochází přímo z českých a moravských sadů. Neobsahují žádné přidané látky ai konzervanty, takže se jedná o 100% přírodní produkt. Jsou trochu tužší, takže je doporučujeme především těm, kterým nevadí trochu kousání. Nicméně chuť je jedinečná a rozhodně stojí za vyzkoušení. Skvěle se hodí jako zdravá svačinka během dne. Skvěle zažene chuť na sladké, zasytí a ještě dodá spoustu zdraví prospěšných látek.
Vstoupit do e-shopu >>
Švestky natural 250 g
sušené nesířené švestky
sušené švestky natural bez cukru
jak rostou švestky natural
Nutriční hodnoty na 100g
Energetická hodnota: 1004 kJ
240 kcal
Tuky: 0.4 g
z toho nasycené mastné kyseliny: 0.1 g
Sacharidy: 64 g
z toho cukry: 38 g
Bílkoviny: 2.2 g
Sůl: 0.01 g

0