+420 704 384 480

(po-pá: 8-16 hod)

info@mikoma.cz

Višně lyofilizované

Obliba višní je u nás o něco nižší, než je tomu v případě třešní, kvůli zažité představě o tom, že i zralá višeň je pořád kyselá. Toto tvrzení už dnes neplatí, protože existuje mnoho vyšlechtěných druhů, které mají sladké plody vhodné ke konzumaci přímo ze stromu. Ač se to nezdá, třešní a višní existuje nepřeberné množství a s nadsázkou se dá říci, že ani ve dvou sousedících vesnicích nerostou stejné odrůdy. První poznatky o pěstování višní na našem území pocházejí z roku 1328 z okolí Mělníka. Koncem 19. století bylo v okolí Velkého Meziříčí popsáno již kolem 230 odrůd třešní a višní.

Zdravotní výhody

Spousta antioxidantů - višně obsahují silné antioxidanty, jako jsou antokyany a kyanidin. Studie zjistily, že antioxidační aktivita těchto látek izolovaných ze zralých plodů je lepší, než účinek vitamínu E a srovnatelná s komerčně dostupnými antioxidačními produkty. Sladké plody také obsahují malé množství quercetinu, který patří k nejúčinnějším antioxidačním činidlům a zároveň našemu tělu prospívá v mnoha dalších ohledech.
Lepší spánek - višně obsahují melatonin, což je silné antioxidační činidlo, které pomáhá v boji se záněty vzniklými oxidačním stresem. Také hraje důležitou roli při spánku a regeneraci těla. Na základě množství světla a tmy produkuje epifýza melatonin tak, aby se Vám v noci lépe usínalo. Konzumací višní se nejen zvyšuje hladina melatoninu, ale také se prodlužuje doba spánku a jeho kvalita. Zkuste jíst před spaním višně a uvidíte, že se Vám bude lépe usínat.
Zdravější srdce - jíst višně není samo o sobě samospásné, ale výzkumy ukazují že jejich konzumace může snížit pravděpodobnost některých srdečních onemocnění téměř stejně účinně, jako je tomu v případě léků na předpis.

Kuchyňské využití

Lyofilizované višně se většinou konzumují jako pochoutka, nicméně je lze přidat i do jogurtů, müsli a cereálií. Pokud je vystavíme vodě nebo vlhku, můžeme višně rehydratovat (nasají vodu, kterou ztratily při sušení). Vzhledem k tomu, že mrazem sušené ovoce je velmi lehké a přitom si zachovává všechny důležité látky, skvěle se hodí jako doplněk stravy pro sportovce a turisty, kteří při svých cestách počítají každý gram. Touto pochoutkou jistě potěšíte i děti, které si na cestách rády něco zakousnou.
Vstoupit do e-shopu >>
Višně lyofilizované 45 g
mrazem sušené višně
větev se višněmi
jak rostou višně
Nutriční hodnoty na 100g
Energetická hodnota: 1450 kJ
347 kcal
Tuky: 3 g
z toho nasycené mastné kyseliny: 0.7 g
Sacharidy: 63 g
z toho cukry: 63 g
Bílkoviny: 5.7 g
Sůl: 0.01 g

0